FEEDBACK
prophotocom
a persian photography resource
مقایسه عملکرد دوربین فول فریم و کراپ در عکاسی حیات وحش
 

PROPHOTOCOM > GALLERIES >  LENS SAMPLES > FULL FRAME VERSUS CROP SENSOR CAMERA IN WILDLIFE PHOTOGRAPHY


 

 یکی از مسائلی که ممگن است برای بعضی جای سوال باشد این استکه برای عکاسی حیات وحش چه نوع دوربینی مناسبتر است، فول فریم و یا دوربینهای کراپ؟

 از آنجا که در کشور ما دامنه ترس حیوانات بسیار بالاست، عامل محدود کننده در این نوع عکاسی عموما فاصله عکاس تا سوژه است، لذا بنظر میرسد که دوربینهای با حسگر کراپ بواسطه زاویه بسته تر و فاصله کانونی موثر بیشتری که با یک لنز واحد ایجاد میکنند اولویت بیشتری برای این نوع از عکاسی دارند. من مقایسه زیر را برای پاسخگویی تجربی به این سوال طراحی نموده ام. در این مقایسه، با عکاسی از فاصله یکسان با دو دوربین فول فریم و کراپدار (هردو تقریبا 20 مگاپیکسلی) و تهیه کراپ 100% از آنها در شرایط مختلفی که توضیح خواهم داد سعی کردم نشان دهم که آیا در عمل بین این دو کلاس از دوربین ها تفاوتی وجود دارد و اگر هست این تفاوت درچه حد میباشد.

دوربین های مورد استفاده Canon 7D MarkII و Canon 6D و لنز مورد استفاده نیز  Canon 600mm f4 L USM IS II  و  Canon Tc 1.4 III بوده است. تنظیمات بکار رفته در تمام عکسها ISO 200, F: 6.3, 1/1000s است. دوربین روی سه پایه و در فاصله ثابت از سوژه بوده و از بین حدود 400 عکس گرفته شده، تنها 3 تا ازشاپترین عکسها انتخاب شده اند تا تاثیر تفاوت احتمالی در فوکوس تقریبا منتفی گردد. (عکسهای 6D یکروز پس از عکس های  7D MarkII ولی درهمان شرایط و همان ساعت از روز ثبت شده اند و تفاوت جزئی در پرهای اطراف چشم و ذرات روی نوک پرنده به همین دلیل است)

بهین ناظم رعایا - پاییز 95

 

نشانگر ماوس را روی نام دوربین و لنز در زیر عکس حرکت دهید و چند لحظه صبر کنید تا عکس بارگذاری شود
 

در ابتدا تفاوت کادر اصلی عکسهای گرفته شده با دوربینهای  Canon 7D MarkII و Canon 6D و لنز 600 میلیمتری و نیز تفاوت کادر حاصل از لنز 600 و تله کانوتور 1.4 بر  Canon 6D را مشاهده میکنید:

7D II + 600mm F4 L II 6D + 600mm F4 L II 6D + 600mm F4 L II + TC 1.4 III

همانطور که انتظار میرود، 7DII کادر بسیار بسته تری نسبت به 6D دارد، به عبارتی تصویر بزرگتری و نزدیکتری از سوژه ایجاد میکند. اضافه کردن تله کانوتور به لنز کادر 6D و  7DII را بسیار به هم نزدیک میکند و اگرچه همچنان  7DII کادری بسته تر ایجاد میکند ولی این تفاوت درعمل قابل چشم پوشی است اما آنچه بسیار خودنمایی میکند، وضعیت بهتر پس زمینه در ترکیب همراه با تله کانوتور، بخاطر فاصله کانونی بیشتر است.

 

 

 حال به مقایسه کراپ 100% از 3 ترکیب فوق میپردازیم:

7D II + 600mm F4 L II 6D + 600mm F4 L II 6D + 600mm F4 L II + TC 1.4 III

با مشاهده کراپ 100% در سه وضعیت مختلف فوق بنظر میرسد رنگ و جزئیات ثبت شده با ترکیب فول فریم و تله کانورتور بطور بسیار جزئی نسبت به  7DII برتری دارد ولی این تفاوت ناچیز و درعمل قابل اغماض است. برای مقایسه جزئیات ثبت شده توسط 7DII و 6D بدون تله کانوتور مقایسه بعدی را ملاحظه نمایید.

 

برای مقایسه جزئیات ثبت شده توسط  7DII و 6D بدون تله کانوتور من فایل حاصل از  6D را از 20 به 52 مگاپیکسل بزرگ کردم تا به تراکم پیکسل مشابه و درنتیجه بزرگنمایی یکسانی از سوژه دست بیابم. تفاوت جزئیات دو دوربین را بدون شارپسازی و نیز پس از مقدار مناسبی از شارپسازی در هردو دوربین ملاحظه نمایید:

7D II + 600mm F4 L II 6D + 600mm F4 L II (ENLARGED!) 7D II + 600mm F4 L II (SHARPENED!) 6D + 600mm F4 L II (ENLARGED & SHARPENED!)

همانگونه که انتظار میرفت تصویر حاصل از 7D II شارپتر و دارای جزئیات بیشتری نسبت به تصویر حاصل از 6D است ولی آنچه تاحدی دور از انتظار است نتیجه حاصل پس از شارپ سازی است. شخصا در این مورد انتظار برتری قاطع تری برای 7D II داشتم. کراپ شارپ سازی شده  حاصل از 7D II جزئیات بیشتر و آرتفکت کمتری نسبت به  6D دارد ولی این تفاوت آنقدر نیست که در هنگام چاپ چندان جلب توجه کند. (به یاد داشته باشید که این مقایسه مانند مقایسه یک دوربین کراپ 8 مگاپیکسلی و یک دوربین کراپ 20 مگاپیکسلی است)

 

در آخرین مقایسه دوربین 6D را به سوژه نزدیک کردم تا به کادری مشابه با 7D II دست یابم. این مقایسه برای این طراحی شده که نشان دهد اگر امکان نزدیک شدن به سوژه برای ایجاد کادری مناسب وجود داشته باشد، آیا باتوجه به بزرگنمایی یکسان سوژه، کیفیت و میزان جزئیات ثبت شده بین دو دوربین فول فریم و کراپ مشابه است و یا تفاوتی وجود دارد؟

 

7D II + 600mm F4 L II 6D + 600mm F4 L II
(
NEARER DISTANCE!)
7D II + 600mm F4 L II
(
SHARPENED!)
6D + 600mm F4 L II
(
NEARER DISTANCE, SHARPENED!)

این مقایسه برتری دوربین فول فریم و نزدیک به سوژه را  نسبت به دوربین کراپ و دورتر از سوژه ولی با کادری مشابه نشان میدهد. چیزی که چندان دور از انتظار نیست.

 

 

توجه : کلیه محتویات این وب سایت شامل نام(PROPHOTOCOM)، لوگو، طراحی صفحات، مطالب و عکسها متعلق به شرکت آران عکس اسپادانا بوده و هر گونه نسخه برداری یا استفاده از عکسها و مطالب در هر وب سایت یا مجله نوشتاری وغیره، بدون اجازه کتبی غیر مجاز و قابل پیگرد میباشد    

website statistics